Jako i v minulých letech, tak i letos došlo k řadě podvodů na povinném ručení. Dopravní nehody někdy svádí řidiče k falšování samotných důkazů, mění své výpovědi nebo i automobily schválně ničí. Důvod je jediný. Získat více peněz od samotných pojišťoven.
Výměna starých dílů
Pojišťovny řeší pojistný podvod takřka každý den. Jaký je ten nejčastější? Jak uvádí sami zástupci pojišťoven, klienti rádi zveličují nehody či je jinak upravují a fiktivně vytváří. Snaha je jediná, poškozená část vozidla, staré díly nebo rez či promáčklina. A jak nejlépe se těchto nedostatků na vozidle zbavit? Přeci podvodem. K tomu leckdy ale pojištění vozidel nestačí a hlavně díky moderním technologiím pojišťovací agenti a jejich specialisté na většinu podvodů přijdou. Ušetří se tím velké částky.
Povinné ručení auta nezaručuje vyplácení částek při nehodách a komplikacích, které si způsobí řidiči sami a tak se do podvodů snaží zapojit více lidí. Někdy jsou ti lidé fiktivní, jindy jsou fiktivní i vozidla. Známý příklad z roku 2013 je výpověď klienta, který nehodu vozidla zdůvodnil srážkou s neviditelným autem. Údajně přijelo, nabouralo do jeho vozidla a následně odjelo. Jak taková pojistná událost dopadla, asi všichni víme.
Vysoké sankce
Zjištění podvodů má ale pro podvodníky těžké následky. Kromě toho, že si musí vše uhradit sami, mohou pojišťovny vyžadovat i vysoké sankce a poplatky za šetření a hlavně za samotný podvod. Jak sami pojišťovny uvádějí, podvody se množí a je proti nim bojovat.
Zajímavým příkladem je příklad muže, který při osočení pojišťovny svou verzi nehody několikrát změnil. Nejdřív mělo jít údajně o to, že se nehoda stala na parkovišti obchodního domu. Po zjištění podvodu pomocí kamerových záznamů obchodního domu muž změnil výpověď. Auto mu bylo prý odcizeno a zpětně navráceno na místo jeho bydliště. Vozidlo bylo samozřejmě poté nabourané. Když ani tento pokud nevyšel, mohla prý za to vosa v kelímku s nápojem.